Belca Belfoca

Belca Balfoca
Belca Balfoca

Kiedy nie mogę użyć aparatu wielkoformatowego, zastępuję go kilkudziesięcioletnim aparatem na film zwojowy, dającym negatyw formatu 6×9 cm. Ze względu na pewne niedobory w portfelu, jestem zmuszony poszukiwać rozwiązań najtańszych. W tym wypadku jest to Belfoca – aparat wyprodukowany gdzieś w połowie XX wieku przez firmę Belca z Drezna. W październiku 2005 kupiłem go za 100zł. Jest to bardzo prosta konstrukcja: po prostu blaszana puszka z ramkowym celownikiem i bardzo prostym, trzysoczewkowym obiektywem Meritar.

Aparaty Belfoca produkowane były od roku 1950. Pierwotnie był to aparat Belfoca, pozwalający na zrobienie 8 klatek 6x9cm na filmie formatu 120. Niektóre aparaty były wyposażone w maskę, pozwalającą robić również zdjęcia formatu 6x6cm lub 4,5x6cm. Około roku 1956 pojawił się model Belfoca II – od tego momentu starszy model został przemianowany na Belfoca I i był sprzedawany jako tańsza opcja z gorszym obiektywem i gorszą migawką. Aparat Belfoca II otrzymał celownik wbudowany w górną pokrywę (w przeciwieństwie do wersji Belfoca oraz Belfoca I, które miały składany celownik ramkowy) oraz sanki do akcesoriów nad celownikiem. W modelu Belfoca można było znaleźć obiektywy Bonotar lub Meritar, w modelu Belfoca I Bonar (spory krok w tył w stosunku do Bonotara) oraz w modelu Belfoca II Bonotar, Meritar lub najlepszy z nich wszystkich i dosyć rzadki – Trioplan.

Naświetlając pierwszy film w tym aparacie, spodziewałem się totalnego mydła: słaby obiektyw, i to w stanie dalekim od ideału – zarysowana powłoka na jednej z soczewek, od strony wnętrza obiektywu. Jakież więc było moje zaskoczenie, gdy wywołałem pierwszy film! Co prawda negatyw z tego aparatu nie nada się do robienia gigantycznych powiększeń, ale średniej wielkości odbitki wychodzą całkiem nieźle.

Belca Belfoca
Jest to zdjęcie zrobione tą właśnie Belfocą