Wygodny w użyciu i niezawodny.
Czym powinien charakteryzować się dobry koreks do wywoływania filmu przy mieszaniu obrotowym? Powinien mieć szpule, które pozwalają łatwo nawinąć film, powinien być szczelny, powinien zadowalać się małą ilością chemii do pokrycia filmu. Do tego powinien być w miarę uniwersalny, pozwalając na wywoływanie filmów małoobrazkowych i średnioformatowych, a także powinien umożliwiać założenie na jakiś procesor i choćby częściową automatyzację obróbki.
Wypróbowałem wiele koreksów, poczynając od Krokusa. Ten to dopiero ciekł! W końcu mój wybór padł na JOBO UniTank 1520.
Koreks JOBO UniTank 1520 to profesjonalny koreks do obróbki błon małoobrazkowych i średnioformatowych. Patrząc z zewnątrz składa się z korpusu, dekla, którą dzięki specjalnemu mechanizmowi zamyka się po pierwsze szybko, po drugie hermetycznie, oraz z pokrywki na dekiel, która zamyka wlew chemii.
W środku jest wyjmowany trzpień, na który nakłada się jedną lub dwie szpule. Ten trzpień jest w środku pusty, a jego koniec trafia na koniec lejka, umieszczonego w deklu. Dzięki temu ten trzpień nie tylko stanowi oś dla szpul, ale także kanał służący do łagodnego, bez rozprysków, nalewania chemii.
W koreksie są dwie szpule. Każda z nich pozwala nawinąć jeden film małoobrazkowy. Można do koreksu włożyć jednocześnie dwie szpule z filmami małoobrazkowymi, co pozwala na jednoczesne wywoływanie dwóch takich filmów. Trzeba też wspomnieć o tym, że szpule JOBO są zrobione z rewelacyjnego materiału: dowolny film wchodzi gładko i bez zacinania się. Wykonanie szpul jest bardzo precyzyjne, dzięki czemu film nie wypada i nie skleja się podczas obróbki.
Każda ze szpul może być również rozsunięta do pozycji pozwalającej na nawinięcie filmów formatu 120 lub 220. Film formatu 220 wchodzi jeden na szpulę, natomiast filmy formatu 120 wchodzą dwa na szpulę. Jednakże do koreksu mieści się tylko jedna szpula z filmem średnioformatowym, tak więc można jednocześnie wywoływać jeden film formatu 220 lub dwa filmy formatu 120.
Koreks JOBO UniTank 1520 jest częścią dużego systemu JOBO do obróbki filmów i papierów. Może być wyposażony w jedno z dwóch sprzęgieł: albo okrągły magnes, wciskany w koreks od dołu, pozwalający na założenie koreksu do procesorów takich jak JOBO CP-E, CP-A lub CP-P nie wyposażonych w tzw. lift, albo też koło zębate na deklu, pozwalające na założenie koreksu na wymienione procesory wyposażone w lift. Bez liftu do każdej zmiany chemii trzeba koreks zdjąć z procesora, wylać chemię, wlać nową i założyć koreks z powrotem na procesor. W przypadku korzystania z liftu koreksu się nie zdejmuje z procesora, a jedynie naciskając dźwignię liftu unosi się koreks do góry, co powoduje wylanie chemii z koreksu przez rurkę do podstawionego zbiorniczka, a następnie po opuszczeniu koreksu, nalewa się nową chemię przez specjalny lejek umieszczony w lifcie, połączony rurką z wlotem koreksu. Ten koreks jest stosunkowo oszczędny: do pokrycia filmów w koreksie przy mieszaniu obrotowym wystarczy zaledwie 240 ml chemii. Tu uwaga: ta objętość wystarczy do równomiernego pokrycia filmu chemią, ale może nie wystarczyć do równomiernego wywołania filmu – to już zależy od wywoływacza oraz jego rozcieńczenia. Koreks może też być wykorzystany do wywoływania na stojąco, z ograniczonym mieszaniem lub z mieszaniem poprzez przewracanie koreksu do góry dnem. W tym jednak przypadku do koreksu trzeba nalać już 485 ml chemii, aby pokryć cały film.