i60A + Air 1 – naprawdę działa!

Coraz bardziej lubię ten zestaw. i60A + Air 1 + X-T2 – TTL działa idealnie. Zobaczcie poniższe zdjęcie:

X-T2, AF Micro Nikkor 200mm f/4, Nissin i60A, Nissin Air 1
X-T2, AF Micro Nikkor 200mm f/4, Nissin i60A, Nissin Air 1

Tak wyszło z automatu, bez żadnej korekty błysku czy też korekty podczas wywoływania. A jak było zrobione? W jakim ustawieniu planu? Ano w takim:

X-Pro2, Fujinon XF 1-24mmf/4 - ISO 3200!
X-Pro2, Fujinon XF 1-24mmf/4 – ISO 3200!

Wydawałoby się, że jest to dosyć trudne ustawienie dla systemu automatyki błysku. A jednak zarówno lampa, kontroler jak i sam aparat idealnie się dogadali 🙂

No dobrze, ponieważ było sporo pytań o tryb HSS, którego ja w ogóle nie używam, więc o nim nie wspomniałem, to mam złe wieści dla tych z Was, którzy chcieliby go użyć. W mojej i60A trym HSS nie działa z żadnym z korpusów: X-T1 (v 5.0), X-T2 (v 1.0 i v 1.1) oraz X-Pro2 (v 2.01). A nawet gdyby działał, to jest to tylko tryb ręczny, bez pomiaru i do tego tylko z lampą w sankach aparatu: moja i60A pozwala włączyć tryb HSS tylko w trybie ręcznym. Tak, pozwala włączyć, wskaźnik HSS pojawia się, ale sam tryb HSS nie działa – przy czasach naświetlania krótszych niż najkrótszy czas synchronizacji błysku, naświetlona jest tylko część klatki. To oznacza, że pomimo włączenia trybu HSS, lampa emituje tylko pojedynczy błysk, a nie serię błysków, pokrywającą cały czas naświetlania.

Było też trochę śmiechu na temat Nikkora podpiętego do X-T2 – dlaczego tak, a nie inaczej, można przeczytać tu: „A najlepszy obiektyw makro do Fuji X-Pro2 to…”. A trochę więcej na temat makro w wydaniu Fuji tu: „Fujimakro”.